Robert Tomasz Kowalczyk Samorządowcem Roku Powiatu Kozienickiego!

Ambitny Samorządowiec, wspaniały Gospodarz , a przede wszystkim urodzony lider!  Tak w wielkim skrócie napisać można o Robercie Kowalczyku – Wójcie Gminy Garbatka-Letnisko, który właśnie odebrał I nagrodę Samorządowca Roku 2018 Powiatu Kozienickiego oraz II w Podregionie Radomskim, w plebiscycie redakcji Echa Dnia.

Urodził się w 1963 roku, w Pionkach. W tym też mieście spędził swoje dzieciństwo i młodość.  Przez lata związany z mundurem poprzez służbę więzienną. W latach 2004-2010 na stanowisku Dyrektora Zakładu Karnego w Żytkowicach, w imponujący sposób zmodernizował podległą mu jednostkę penitencjarną. Od 2010 roku jako Wójt Gminy Garbatka-Letnisko pokazał, że Garbatka-Letnisko może liczyć się w podregionie radomskim, że może ona jeszcze przyciągać wczasowiczów i inwestorów, a ludziom może żyć się lepiej. Człowiek otwarty na dialog, na ludzi i współpracę. Dzięki konstruktywnej współpracy w mijającej kadencji z radą, z organizacjami pozarządowymi i społeczeństwem, zrealizował szereg ważnych inwestycji, które znacznie podniosły standard życia lokalnej społeczności. Co takiego docenili mieszkańcy Pan Wójta, co zagwarantowało Mu wygraną?

- No cóż,  dzieje się u nas sporo!- tak spokojnie kwituje wyniki plebiscytu Wójt Robert KowalczykW swej działalności w samorządzie nigdy nie miałem zwyczaju „urządzać” mieszkańcom Gminy, zawsze starałem się z radą uważnie wysłuchiwać w potrzeby mieszkańców i realizować je – dodaje.

Jednak oceniając to z boku, należy przyznać, że domeną ww. samorządowca nie jest tylko wysłuchiwanie próśb,  a raczej skuteczne działanie. Bowiem okres 2014-2018 to bardzo pracowite lata dla władz samorządowych Gminy Garbatka-Letnisko, z Wójtem Robertem Kowalczykiem na czele. Gmina przez okres 4 lat realizowała szereg inwestycji, wykonała wiele projektów i przedsięwzięć, mających na celu poprawę warunków życia naszych mieszkańców. Część zadań finansowana była z budżetu Gminy Garbatka-Letnisko, jednak ich ogromną ilość zrealizowano z udziałem środków zewnętrznych, w tym ze środków z budżetu Unii Europejskiej.

Niektóre przedsięwzięcia realizowane były samodzielnie przez Gminę, inne z udziałem takich partnerów jak: Stowarzyszenia, Kluby sportowe, Parafie. Wysiłek władz samorządowych niejednokrotnie był nagradzany przyznawaniem Gminie Garbatka-Letnisko szeregu nagród i tytułów. Oto najznamienitsze efekty tej ciężkiej pracy.

W ciągu ostatniej kadencji na terenie Gminy Garbatka-Letnisko zrealizowano wiele inwestycji drogowych m.in:   Przebudowa ul. Sienkiewicza i ul. Mickiewicza w Garbatce-Letnisko, Budowa drogi gminnej w miejscowości  Anielin, Przebudowa Łącznika przy ulicy Kolejowej, Przebudowa drogi w Garbatce Zbyczyn, partnerska Budowa drogi powiatowej w miejscowości Molendy czy też Przebudowa ul. Kochanowskiego w Garbatce-Letnisko

Wykonano również wiele inwestycji o charakterze wodno- kanalizacyjnym, m.in.:

 1. Zmodernizowano Gminną Oczyszczalnię Ścieków w miejscowości Bąkowiec

 2. Wybudowano w Sieć kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami w miejscowości Molendy

 3. Rozbudowano istniejące sieci gminne w miejscowości Garbatka-Letnisko,

 4. Zmodernizowano stacje uzdatniania wody.

Dobra współpraca Pan Wójta z Radą Gminy i Mieszkańcami zaowocowała modernizacją już istniejących obiektów i powstaniem wielu nowych. Z myślą o mieszkańcach powstały m.in.:

 1. Świetlico-remiza w miejscowości Bąkowiec.

 2. Lokale Socjalne w miejscowości Bąkowiec.

 3. Skwer im. Mjr Władysława Szymanowskiego.

 4. Skwer Leszka Kołakowskiego w Garbatce-Letnisko.

 5. Zielona Siłownia przy kompleksie Boisk Sportowych w Garbatce-Letnisko.

Ale Gmina Garbatka-Letnisko to nie tylko infrastruktura i inwestycje. Wójt Robert Kowalczyk współpracuje praktycznie z każdą organizacją, realizując w ciągu roku ponad 20 wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. Warto zobaczyć chociażby:

 1. Dzień Dziecka

 2. Dni Młodzieży

 3. Dni Garbatki

 4. Dożynki Gminno-Parafialne

 5. Turnieje Szachowe

 6. Zloty Motocyklowe (Pogoń za wiosną, Rajd Zagończyków, Bike Night)

 7. Rekonstrukcję Bitwy pod Anielinem-Laskami.

Jak widać Pan Wójt stara się wspierać praktycznie każdą sferę życia swoich Mieszkańców. Pewnie stąd  też zaszczytny tytuł Samorządowca Roku Powiatu Kozienickiego! Gratulujemy Panie Wójcie i życzymy dalszej, tak owocnej pracy!

Kalendarium

maj, 2019
PnWtŚrCzPtSbNd
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789

Badania GUS

Nasze projekty