Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Garbatce-Letnisko

8 września 2018 r. w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Do ogólnopolskiej akcji, po raz szósty włączyła się również Garbatka-Letnisko. Honorowym patronatem akcję Narodowego Czytania objęła Para Prezydencka – Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą. Publiczne czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego odbyło się w lokalu Kina Za Rogiem w Garbatce-Letnisko. Uczestnikami Narodowego Czytania byli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce, którzy mieli okazję zapoznać się z klasyką literatury polskiej.

 Spotkanie prowadziła kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Małgorzata Markowska. Fragmenty Przedwiośnia, czytali:

- Sekretarz Gminy Garbatka-Letnisko Pani Teresa Fryszkiewicz

- Przewodniczący Rady Gminy Garbatka-Letnisko Pan Włodzimierz Mazur

- Wiceprzewodniczący Rady Gminy Garbatka-Letnisko Pan Paweł Kibil

- Nauczycielka Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce Pani Agnieszka Rygiel

oraz Pani Mariola Gębska, nauczycielka PSP w Bogucinie.

Odczytane fragmenty pochodziły ze strony Kancelarii Prezydenta RP. Specjalnie na potrzeby tegorocznej akcji Narodowego Czytania adaptację Przedwiośnia przygotował krytyk literacki, felietonista Andrzej Dobosz. Po odczytanych tekstach zostały wyświetlone odpowiednie fragmenty filmu Przedwiośnie z 2001 r. w reżyserii Filipa Bajona.

 Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy akcji otrzymali egzemplarze Przedwiośnia ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Garbatce-Letnisko opatrzone pamiątkową pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP. Pieczęć ta znajduje się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Garbatce i można nią ostemplować własne egzemplarze Przedwiośnia.

Małgorzata Markowska

KOMUNIKAT GMINNEJ KOMISJI WYBORCZEJ w GARBATCE-LETNISKO

Gminna Komisja Wyborcza w Garbatce-Letnisko – powołana Postanowieniem Komisarza Wyborczego w Radomiu II z dnia 10 września 2018 r. w sprawie powołania Gminnej Komisji Wyborczej w Garbatce-Letnisko w celu przeprowadzenia wyborów organów jednostek samorządu terytorialnego zarządzonych na dzień 21 października 2018r. - informuje, że będzie przyjmowała zgłoszenia kandydatów na radnych do rady gminy i kandydatów na wójta.

Spotkanie informacyjno-edukacyjne w sprawie Programu „Czyste Powietrze”

Dnia 11 września 2018r. o godz. 16.00 w Świetlicy Gminnej  przy ul. Jana Kochanowskiego 135 odbyło się spotkanie informacyjno-edukacyjne w sprawie ogólnopolskiego Programu „Czyste Powietrze”.

„Czyste Powietrze” to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet, dzięki oszczędnościom finansowym.

Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego.

Dotacje i pożyczki będą udzielane za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ( WFOŚiGW ) w Warszawie Wydział Zamiejscowy w Radomiu ul. 25 Czerwca 68.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem  telefonu (48) 368 00 80 lub na stronie internetowej www.wfosigw.pl. Dodatkowo szczegóły dotyczące Programu znajdą Państwo w ulotce informacyjnej zamieszczonej poniżej.

Magdalena Orłowska

Inauguracja roku szkolnego w Publicznej Szkole Podstawowej w Garbatce-Letnisko

3 września 2018 roku nasza szkoła rozpoczęła uroczyście nowy rok szkolny. W kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny ksiądz Augustyn Rymarczyk celebrował Mszę Świętą, podczas której powitał  i pobłogosławił wszystkich uczniów oraz nauczycieli wchodzących w rok szkolny 2018/2019. Następnie dzieci, młodzież i rodzice zebrali się na boisku szkolnym, aby wziąć udział w uroczystej inauguracji.

Sprzęt ratowniczy dla OSP Garbatka-Letnisko ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości!

Miło nam poinformować, iż dnia 30 sierpnia 2018r. Sekretarz Gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz i  Skarbnik Gminy Marianna Krześniak podpisały w Ministerstwie Sprawiedliwości umowę o udzieleniu dotacji celowej w kwocie- 11.344,41 zł na dofinansowanie zadania pn.: ,,Doposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Garbatce-Letnisko’’ ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w ramach ogłoszonego Programu I Priorytetu IIIB ,, Wsparcie i rozwój systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacja przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem’’.

 

Z pozyskanych środków zostanie zakupiony: zestaw węzy hydraulicznych o długości min 5 m, detektor napięcia – szt 2, detektor wielogazowy (min. Tlen, CO, LEL), parawan do osłony miejsca wypadku i zasłaniania ofiar wypadków. W przedsięwzięciu tym wkład własny Gminy wyniesie 1% wartości zadania.

Zapraszamy na Narodowe Czytanie 2018

Wójt Gminy Garbatka-Letnisko oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Garbatce-Letnisko zaprasza do udziału w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia”. Stefana Żeromskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Para Prezydencka. Czytanie odbędzie się 8 września godz. 11.00 w Kinie za Rogiem ul. Spacerowa 2a.

Kamera online - skwer

Sonda

Czy potrzebna jest budowa całorocznej hali sportowej w Garbatce-Letnisku ?

TAK
NIE

Kalendarium

listopad, 2018
PnWtŚrCzPtSbNd
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789

 

Nasze projekty