Gala konkursu  Nauczyciel- Mediator  im. Joanny Kubiak
PSPGL

W siedzibie Rzecznika Praw Dziecka 6 września 2017 r. odbyła się uroczysta gala podsumowująca II edycję ogólnopolskiego konkursu „Nauczyciel - Mediator” im. Joanny Kubiak.

Głównym celem konkursu była promocja form  rozwiązywania konfliktów bez przemocy, w tym przede wszystkim, jako metody pracy nauczyciela.W ramach konkursu nauczyciele opisywali przykłady stosowanych przez siebie praktyk rozwiązywania konfliktów w szkole bez przemocy, zwłaszcza za pomocą mediacji.
Przed ogłoszeniem laureatów i wręczeniem nagród dr Witold Klaus, Prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej wystąpił z wykładem nt. idei konkursu i potrzeby prowadzenia mediacji w szkołach.  Następnie Pani Agnieszka Mazur, wieloletnia przyjaciółka patronki konkursu dokonała krótkiej prezentacji jej postaci.
Joannę Kubiak zaliczyć trzeba do pionierek i propagatorek mediacji rówieśniczej w szkołach. Mediację i bezkonfliktowe rozwiązywanie sporów traktowała jako swoją pasję i misję. Z sukcesem szkoliła nauczycieli i pedagogów szkolnych w takim działaniu. Sama także uczestniczyła w mediacjach w szkołach. W sytuacji narastającej agresji i przemocy z sukcesem wprowadzała tę metodę, jako sprawdzoną metodę rozwiązywania konfliktów między uczniami, a także między uczniami i nauczycielami.
Głos zabrała również sędzia Anna Maria Wesołowska przybliżając zebranym rolę mediacji w sądownictwie. Opowiedziała również o swoich doświadczeniach w kontaktach z placówkami oświatowymi na terenie kraju.
W konkursie brała udział nauczycielka Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce-Letnisko Pani Renata Strzałkowska  - Jędrasek. W zgłoszeniu do konkursu zaprezentowane zostały metody pracy jakie wykorzystuje pani Renata, szczególnie dotyczące rozwiązywania konfliktów. W swojej codziennej pracy poszukuje niestandardowych rozwiązań. Z sukcesem stosuje pokojowe formy rozwiązywania konfliktów poprzez sprawiedliwość naprawczą ucząc komunikacji, mediacji, budowania właściwych relacji w grupie. Zastosowanie metody sprawiedliwości naprawczej jest szczególnie ważne i potrzebne w procesie wychowawczym, ponieważ uczy dzieci odpowiedzialności za swoje zachowania.
Nagrodę główną dla zwycięzcy oraz pamiątkowe dyplomy wraz z nagrodami książkowymi zaproszonym nauczycielom wręczył p. Włodzimierz Kubiak (ojciec Joanny) oraz p. Joanna Luberadzka-Gruca Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka.
Gratulujemy pani Renacie Strzałkowskiej - Jędrasek!
autor:Monika Bernacik

11-09-2017 admin

Kamera online - skwer

Sonda

Czy potrzebna jest budowa całorocznej hali sportowej w Garbatce-Letnisku ?

TAK
NIE

Kalendarium

lipiec, 2018
PnWtŚrCzPtSbNd
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

 

Nasze projekty