Przez cały czas trwania pikniku dostępne dla uczestników były stanowiska promujące ekologię. W każdym z nich animatorzy oraz nauczyciele i pracownicy szkoły zapraszali do nauki i zabawy. Uczestnicy wydarzenia mogli mi.in. posadzić własną roślinkę  w  przyozdobionych własnoręcznie doniczkach, zakręcić kołem fortuny i odpowiedzieć na pytania z zakresu ochrony środowiska, a za prawidłowe odpowiedzi otrzymać nagrodę. Była możliwość skorzystania z technologii VR, a dzięki niej wzięcia udziału w cyfrowej wspinaczce i zobaczenia piękna otaczającego nas świata. Uczniowie mieli też możliwość pozowania do zdjęć w ekoramce, a także ułożyć „Mega puzzle”,  z których po prawidłowym dopasowaniu wszystkich elementów powstało ekomiasto.

Na stanowisku przygotowanym przez nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej   w Garbatce-Letnisko odbyła się loteria i warsztaty ekologiczne, podczas których dzieci mogły  wykonać ekologiczne  zabawki  z materiałów wtórnych.

  A to nie wszystkie rozrywki, które były dostępne podczas spotkania –  dzieci   mogły  wziąć udział w konkursach, zagrać w ekologiczny Twister oraz wykonać ekobiżuterię przy użyciu resztek różnobarwnych tkanin bawełnianych. Na zmęczonych zabawą czekał zdrowy poczęstunek oraz soki i woda. 

 Uczniowie z Garbatki bardzo chętnie korzystali z przygotowanych dla nich atrakcji. Z ciekawością obserwowali roboty napędzane energią wiatrową i słoneczną, wykazali się też dużą wiedzą z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodszych dzieci cieszyła się nowoczesna śmieciarka – niektórym udało się nią nawet przejechać. Animatorzy zadbali też o możliwość aktywnych zabaw i zdrowej rywalizacji, było przeciąganie liny, zabawy z chustą animacyjną, czy tor z przeszkodami.

Piknik w Garbatce okazał się ciekawą i udaną imprezą. Taki sposób propagowania ekologii i nauki poprzez zabawę jest bardzo efektywny.

 

Anna Szczypińska