Publiczna Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko aktywnie włączyła się do ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy w okresie jej trwania, tj. od 8 października do 19 listopada 2024 roku.
Kampania koncentrowała się na:
· uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
· wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
· promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
· promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Kampania zorganizowana została przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii była Rzeczniczka Praw Dziecka. Kampania stanowi coroczne wydarzenie, które ma mobilizować całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci.
W czasie trwania kampanii w naszej szkole podejmowane były różne inicjatywy edukacyjne nt. ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Na stronie internetowej szkoły oraz w korespondencji poprzez dziennik elektroniczny udostępniono rodzicom i nauczycielom naszych uczniów informację na temat kampanii. Przesłano w formie elektronicznej ulotkę „10 wskazówek dotyczących przeciwdziałania krzywdzeniu i zaniedbywaniu dzieci” pochodzącej z przewodnika opracowanego przez Fondazione Cesvi wraz z psychologami z Associzione Bambini nel Tempo (Stowarzyszenie „Dzieci w Czasie”). Zachęcono rodziców i nauczycieli do korzystania z bogatej bazy wiedzy na temat przemocy wobec dzieci przygotowanej na oficjalnej stronie kampanii. Przekazano rodzicom/opiekunom i nauczycielom naszej szkoły informację i zachętę do skorzystania z webinarów koncentrujących się na profilaktyce przemocy, rozpoznawaniu jej oznak oraz udzielaniu adekwatnego wsparcia emocjonalnego dzieciom w trudnych sytuacjach. Przesłano do osobistej refleksji dorosłych spoty kampanii. Zaproszono rodziców i nauczycieli do podpisania ogólnopolskiego manifestu na stronach Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, stanowiącym wyraźny protest przeciwko przemocy wobec dzieci w Polsce. Uczniowie klas 1-8 w okresie trwania kampanii brali udział w lekcjach on line, podczas których mogli zgłębiać tematy dotyczące relacji rówieśniczych, bezpieczeństwa w sieci oraz radzenia sobie z kryzysami psychicznymi.
Poza wspomnianymi wyżej inicjatywami edukacyjnymi, podobnie jak wiele instytucji w Polsce, w oficjalnym dniu zakończenia kampanii 19 listopada b.r. kolorem czerwonym zaznaczyliśmy w całej szkole nasz sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci w całej Polsce.
Pragniemy wierzyć, że wspomniane wyżej działania wzmocnią naszą wrażliwość na tematykę przemocy wobec dzieci, pozwolą społeczności naszej szkoły w skuteczny sposób przeciwdziałać wszelkim krzywdzącym działaniom, a naszych uczniów wspomogą w doświadczaniu bezpiecznego dzieciństwa.
Katarzyna Sobkiewicz
Renata Strzałkowska-Jędrasek
Monika Suwalska