W dniach 19-20 września 2024 r. w Puszczy Kozienickiej, w Garbatce-Zbyczyn odbędzie się ogólnopolska konferencja „Motyle jako gatunki parasolowe w ochronie terenów cennych przyrodniczo”. To wspólna inicjatywa instytucji, organizacji i pasjonatów tematyki ochrony motyli i terenów cennych przyrodniczo. Organizatorzy oczekują, że konferencja przyczyni się do integracji środowisk i wymiany doświadczeń, a w dalszej perspektywie do działań ochronnych.

fot. E. Nowicka

Konferencja organizowana jest przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu i Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne wraz z nadleśnictwami Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Kozienicka: Nadleśnictwem Zwoleń, Nadleśnictwem Kozienice i Nadleśnictwem Radom, przy współpracy z partnerami: Enea Wytwarzanie, Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych – Kozienicki Park Krajobrazowy im. prof. Ryszarda Zaręby, Gmina Garbatka-Letnisko.

Wydarzenie obędzie się na terenie Ośrodka Konferencyjno-Wypoczynkowego Gnysiówka w Garbatce-Zbyczyn.

Konferencja ma charakter naukowy oraz popularyzujący działania na rzecz ochrony motyli o znaczeniu wspólnotowym, jako gatunków parasolowych w ochronie terenów cennych przyrodniczo, w szczególności terenów podmokłych. Przedsięwzięcie ma na celu wymianę wiedzy i doświadczeń prelegentów i uczestników w obszarze ochrony takich gatunków jak: modraszek telejus, modraszek nausitous, modraszek bagniczek, modraszek alkon, czerwończyk nieparek, czerwończyk fioletek, a także innych środowisk, np.: szlaczkoń szafraniec, modraszek arion i inne. Podczas wydarzenia odbędzie się podsumowanie inicjatyw i działań, badań naukowych, wymiana wiedzy oraz perspektyw i dobrych praktyk w ochronie motyli.

fot. J. Tabor

Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele środowisk naukowych (Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie, Instytut Badawczy Leśnictwa), instytucji i organizacji ochrony przyrody (Kampinoski Park Narodowy, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowski Park Krajobrazowy), Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, organizacji pozarządowych (Towarzystwo Ochrony Motyli, Towarzystwo Badań i Ochrony Przyrody, Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne), AGIX Manufaktura Przyrodnicza oraz jednostek Lasów Państwowych (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Leśne Studio Filmowe – Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy LP w Bedoniu).

 

 

Podczas konferencji prezentowane będą także filmy przyrodnicze związane z tematyką przedsięwzięcia.

Podczas konferencji organizatorzy, partnerzy i goście będą mieli możliwość zaprezentowania swojego dorobku w zakresie ochrony przyrody i działaniach prośrodowiskowych.

Serdecznie zapraszamy. Szczegóły znajdują się w komunikacie konferencyjnym i na karcie zgłoszenia.

Informacji w sprawie udziału (ilość miejsc ograniczona) udziela Zespół ds. Promocji i Mediów RDLP w Radomiu, [email protected], 604 579 388.

Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

 

Pliki do pobrania