W sobotę 14 maja 2016 r. w sali kinowo-widowiskowej Centrum Kulturalno-Artystycznego odbyła się gala wręczenia nagród laureatom XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę z całego kraju, którzy od piątku do niedzieli przebywali w Kozienicach na zlocie i mieli  okazję zwiedzać Ziemię Kozienicką, między innymi: stadninę koni w Kozienicach, po benedyktyński zespół klasztorny w Opactwie, muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, zabudowę willową w Garbatce-Letnisko, a także obejrzeć poruszające widowisko kawaleryjskiej musztry w wykonaniu ułanów imienia 22 Pułku Ułanów Podkarpackich pod dowództwem Pawła Kibila w Garbatce-Letnisko.

W sobotę nagrodzono również reprezentantki gminy Garbatka-Letnisko. Drugą nagrodę w kategorii prac pisemnych zbiorowych otrzymały uczennice Marioli Gębskiej ze szkoły w Bogucinie: Zuzanna Majewska, Maja Strzelecka i Karolina Dudziak z PSP w Bogucinie za pracę „Tradycja rzecz święta”. Dziewczęta opracowały pisemnie zwyczaje związane ze świętami i obrzędami kultywowanymi w naszym najbliższym otoczeniu – naszej małej Ojczyźnie. Uczennica klasy szóstej Kinga Stalmach z Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce-Letnisku za pracę indywidualną „Zapisane w krysztale” przygotowaną pod kierunkiem Ireny Cieloch, otrzymała nagrodę specjalną – nagrodę im. Łukasza Wojeckiego. Kinga przedstawiła w swojej pracy dzieje rodziny Stalmachów i rozwój unikatowego artystycznego rzemiosła – zdobienia szkła kryształowego.

Konkurs prowadzony jest w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, a uczniowie mogą przygotowywać prace indywidualnie lub w grupach – w wersji tradycyjnej bądź multimedialnej.

 

Efekty ich pracy oceniało specjalne jury, którego przewodniczącym był Andrzej Gordon, wiceprezes Zarządu Głównego PTTK. W komisji zasiadała również Lucyna Mańkowska – przedstawiciel Oddziału PTTK w Kozienicach.

 

– Tegoroczne prace reprezentowały bardzo wysoki poziom, często zbliżony do prac licencjackich. Było w nich wiele rzeczy unikatowych, informacji pierwszej generacji. Mieliśmy sporo problemów żeby wyłonić najlepsze prace powiedział w sobotę podczas swojego wystąpienia przewodniczący jury Andrzej Gordon.

Uroczystość wręczenia nagród laureatom była bardzo poruszająca. Można było obejrzeć nagrodzone prace wystawione od piątku do niedzieli w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach. Zaprezentowane przez młodzież prace przedstawiały bogatą tematykę związaną z „Małymi Ojczyznami” całego kraju.

Prace naszych laureatek prezentowały bogactwo kulturowe naszej gminy. To bardzo ważne, że znajduje się młodzież poszukująca i promująca to, co warto pokazać, co warto ocalić od zapomnienia. A jeszcze jeśli przy tym można uczestniczyć w ważnych wydarzeniach i przeżyć przygodę … to warto.

 

Irena Cieloch i Mariola Gębska