W niedzielę w kościele p.w. św. Maksymiliana Kolbego w Bogucinie proboszcz parafii ks. kan. Bogdan Piwko oraz ksiądz dr Bronisław Paweł Rosik wspólnie odprawili nabożeństwo w intencji poległych legionistów. – 107 lat temu, od 22 do 26 października 1914 roku, na naszych terenach odbyła się największa bitwa w przyczółku dęblińskim wojsk Józefa Piłsudskiego. Tu wśród nas leżą ci młodzi ludzie, którzy walczyli o wolną ojczyznę. Oni przelali za nas krew. Gromadzimy się dziś na tej uroczystości, by podziękować Bogu za wolną i niepodległą Polskę. powitał zebranych w świątyni proboszcz parafii w Bogucinie ksiądz Bogdan Piwko.

 

W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele samorządu gminnego wójt Teresa Fryszkiewicz, przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Mazur, radni gminy Garbatka-Letnisko, przedstawiciele starostwa i rady powiatu Kozienice, sołectwa Brzustów, członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Garbatce-Letnisku, Związku Piłsudczyków okręg ziemi radomskiej i lubelskiej, Związku Piłsudczyków z Kozienic, Światowego Zarząd Związku Armii Krajowej Kozienice, pracownicy Zakładu Karnego w Żytkowicach, Nadleśnictwa Zwoleń, delegacja Mazowieckiego i Powiatowego Związku Rezerwistów, Związku Strzeleckiego oddział Częstochowa oraz Stowarzyszenia Zielona Akcja Radom. Symboliczny wymiar poniedziałkowej uroczystości podkreślony został również przez młodzież stowarzyszenia KARAN oraz uczniów PSP w Garbatce-Letnisko oraz Szkoły Drzewnej.

– Jezusie, synu Dawida ulituj się nad nami. Tak przez 123 lata wołał naród Polski. Nie było go wśród tych oficjalnych narodów ale z serca wylewało się to wołanie Jezusie synu Dawida ulituj się nad nami, Polakami, nad tą ziemią krwawiącą przez lata, gdzie brat zabijał brata. Dzisiejszy dzień jest wielkim dniem, 107. rocznica tego wspaniałego wydarzenia, w którym wspominamy tych, którzy byli bohaterami. Dziś tu i teraz gromadzimy się, by podziękować Bogu za naszą niepodległą ojczyznę. Gromadzimy się w tej świątyni aby podziękować za wolność, za to, że możemy żyć w Polsce, która widnieje już na mapach Europy i świata. – mówił podczas nabożeństwa ksiądz dr Bronisław Paweł Rosik 

Dalsza część tegorocznych obchodów odbyła się pod pomnikiem – mauzoleum w Żytkowicach. Po przywitaniu gości, krótkich przemowach odczytany został Apel Pamięci, po czym przybyłe delegacje złożyły symboliczne, kwiaty, wiązanki oraz zapaliły znicze. Po zakończonej uroczystości na wszystkich czekała ciepła grochówka oraz wspólne ognisko.