Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Garbatce-Letnisku, którą celebrował ksiądz biskup Henryk Tomasik, Ordynariusz Diecezji Radomskiej.

Po nabożeństwie, wierni przemaszerowali w uroczystym korowodzie na stadion sportowy przy ul. Kolejowej. Delegacjom wieńcowym towarzyszyła m.in. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozienicach pod batutą Zygmunta Juśkiewicza.

Jeszcze zanim rozpoczęła się część oficjalna, na stadionie można było odwiedzić szereg stoisk tematycznych. Były degustacje potraw, przygotowanych przez mieszkańców wszystkich sołectw gminy Garbatka-Letnisko; wystawy rękodzieła, stoisko LGD, a także instytucji bezpośrednio związanych z rolnictwem.

 

Ksiądz biskup Henryk Tomasik poświęcił wieńce i chleb dożynkowy.

 

Z pierwszym wieńcem szli gospodarze, czyli przedstawiciele Gminy Garbatka-Letnisko.

 

Na stołach zastawionych przez mieszkańców sołectw królowały różnorakie smakołyki.

 

W podziękowaniu za trud pracy

Wszystkich przybyłych powitali gospodarze dożynek starosta kozienicki Andrzej Jung i wójt gminy Garbatka-Letnisko Robert Kowalczyk. Nie zabrakło też życzeń dla rolników.

– Dożynki w powiecie kozienickim to tradycja i jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym regionie (…) Powiatowe święto plonów jest wyjątkową okazją do podziękowań wszystkim rolnikom, ich rodzinom i osobom pracującym w sektorze rolniczym za wysiłek i codzienny trud włożone w prace na roli – mówił Andrzej Jung.

– Dożynki to przede wszystkim święto rolników, które jest także wyrazem szacunku i wdzięczności za ich coroczny trud włożony w troskę o pielęgnację ziemi, aby dała ona jak najlepsze plony. Praca na roli to bardzo często praca uzależniona od pogody, od tego co nam przyniesie deszcz, wiatr, słońce. Dzisiejszy dzień to przede wszystkim dzień podziękowań za plony, które gospodarze zdołali zebrać mimo tych przeciwieństw. Za determinację i wytrwałość, nieodmiennie od lat towarzyszące pracy rolnika, bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rolnikom Ziemi Kozienickiej – powiedział Robert Kowalczyk.

 

Życzenia wszystkim rolnikom złożyli wójt Robert Kowalczyk i starosta Andrzej Jung.

 

Żeby nigdy nie zabrakło chleba

Nieodłączną częścią dożynek jest obrzęd dzielenia się chlebem. Chleb z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarzy przekazali starostowie dożynek: Maria Maciejewska ze wsi Molendy oraz Lucjan Zawadzak z Garbatki Długiej. Ci zaś podzielili się nim z kapłanami i wójtami wszystkich gmin powiatu kozienickiego, a następnie z wszystkimi obecnymi na dożynkach.

Na uroczystościach w Garbatce-Letnisku pojawiło się wielu zaproszonych gości, w tym poseł Andrzej Kosztowniak, członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski czy radni sejmiku województwa mazowieckiego: Leszek Przybytniak, Radosław Fogiel i Zbigniew Gołąbek. Obecni byli także przedstawiciele samorządów wszystkich gmin czy różnych instytucji: policji, straży, Lasów Państwowych, etc.

 

Chleb na ręce gospodarzy przekazali starostowie dożynek: Maria Maciejewska i Lucjan Zawadzak.

 

Wyróżniają się pracą

Zwyczajem stało się również to, że podczas dożynek powiatowych wręczane są odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. Wyróżniający się rolnicy otrzymali je z rąk starosty oraz wójtów i burmistrza – w zależności od miejsca zamieszkania.

W tym roku odznaczenia trafiły do: Grzegorza Wiraszki i Marka Zawadzaka z gm. Garbatka-Letnisko, Grzegorza Konarskiego, Agnieszki Krawczyk, Krzysztofa Krześniaka, Łukasza Kucińskiego z gm. Głowaczów, Tomasza Pacochy i Andrzeja Pietrzyka z gm. Gniewoszów, Beaty Walendzik z gm. Grabów nad Pilicą, Tomasza Boryczki, Jana Krześniaka, Kamila Śmietanki i Sławomira Wolszczaka z gm. Kozienice, Daniela Abramczyka, Wojciecha Sopla, Marka Witkowskiego z gm. Manguszew oraz Marcina Drachala i Adama Szewca z gm. Sieciechów.

Chwilę potem nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Tu bezkonkurencyjni okazali się gospodarze imprezy, czyli gmina Garbatka-Letnisko. Kompozycja przypominająca koronę zdobyła uznanie komisji konkursowej.

 

Odznaczenia rolnikom z gminy Garbatka-Letnisko wręczyli wójt Robert Kowalczyk i starosta Andrzej Jung.

 

Wieńce zachwycały wykonaniem, starannością i różnorodnością.

 

Tanecznie, muzycznie, kolorowo

Część artystyczna dożynek rozpoczęła się od występów młodzieży z gminy Garbatka-Letnisko. Najpierw zobaczyliśmy dwie formacje taneczne, trenujące na co dzień pod okiem instruktor Lidii Żuchowskiej, a następnie wystąpiła wokalistka Dominika Rodakowska.

Na scenie nie mogło tego dnia zabraknąć także Chóru Seniora Wrzos, który przygotował wiązankę piosenek o tematyce patriotycznej i ludowej.

W podróż po hitach lat 80. i 90. publiczność zabrała formacja Systematic, a zebrani bawili się przy takich przebojach jak chociażby „You’re my heart, you’re my soul” legendarnej grupy Modern Talking. Całość uświetnił pokaz połykacza ognia.

O godz. 17:00 przyszła pora na niespodziankę ufundowaną przez Lokalną Grupę Działania Puszcza Kozienicka, czyli degustację pieczonego prosiaka. Symboliczne pierwsze kawałki ukroili prezes LGD Irena Bielawska, wójt Robert Kowalczyk i Starosta Andrzej Jung.

 

Koncert grupy Systematic połączony był z pokazem połykacza ognia.

 

Pysznego pieczonego prosiaka ufundowała Lokalna Grupa Działania Puszcza Kozienicka.

 

Zabawa przy niezniszczalnych szlagierach

W międzyczasie na scenie pojawili Ludmiła Zamojska i Andrzej Frajndt, czyli 1/2 kultowej grupy Partita. Zespół wokalny powstał w 1966 roku i działał do 1976 r. Po latach formacja reaktywowała się w 1993 r. i nieprzerwanie bawi publiczność, takimi nieśmiertelnymi szlagierami jak „Mamy tylko siebie” czy „Pytasz mnie co ci dam”. Właśnie od nich artyści rozpoczęli koncert w Garbatce.

Na scenie tego dnia raz jeszcze pojawili się muzycy z grupy Systematic oraz kozienicki zespół Relaks, a tuż po nich gwiazda tegorocznych dożynek, czyli Skaner. Formacja, której liderem jest Robert Sasinowski, działa od 1993 roku, a na swoim koncie ma takie hity disco polo jak „Nadzieja”, „Pociąg do gwiazd”, „American boy” czy „Moja wolność”.

Dożynki powiatowe w Garbatce-Letnisku zwieńczyła wspólna zabawa z zespołem Nektar. Zachęcamy do zapoznania się z naszą obszerną galerią zdjęć. Patronat medialny nad imprezą sprawowały Kozienice24.pl

 

Partita to weterani sceny i ważny kawałek historii polskiej muzyki. Najbardziej pamiętamy ich ze szlagierów „Mamy tylko siebie” i „Pytam się co mi dasz”.

 

Do wspólnej zabawy dosłownie porwał  publikę Robert Sasinowski z grupy Skaner.

 

To właśnie grupa Skaner przyciągnęła największe tłumy.