Mała gmina wiejska leżąca w otulinie Kozienickiego Parku Krajobrazowego na południu Mazowsza zaprasza wszystkich, którzy cenią sobie spokój, ciszę i wyjątkowy mikroklimat. Jeszcze w czasie prac przy budowie kolei, jeden z jej wykonawców – Grek Antonis Jani zwrócił uwagę na mikroklimat panujący w tych okolicach. Rozreklamował miejscowość jako letniskowo-uzdrowiskową. Od tego czasu przyjeżdża tu coraz więcej wczasowiczów. Zaczynamy więc naszą wirtualną podróż po Garbatce.

Wysiadka Garbatka

Do tego uroczego zakątka Mazowsza prowadzi droga krajowa nr 79. Można również dojechać koleją. Jeśli zdecydujesz się na podróż tym drugim środkiem transportu to już chwilę po opuszczeniu wagonu kolejowego zobaczysz wybudowany w 1919 roku dworzec PKP. Do 8 września 1939, kiedy to dworzec został zbombardowany przez niemieckie lotnictwo, posiadał drugie piętro w postaci nadbudówki zajmującej prawą stronę budynku. Obecnie budynek został wyremontowany.

 

Budynek dworca, to dopiero początek naszej podróży. Kilka kroków za nim natkniecie się na zmodernizowany Skwer im. Mjr. Władysława Szymanowskiego. W centralnym punkcie skweru umiejscowiona została poruszająca się kula, na które znajduje się mapa świata. Na terenie skweru możemy podziwiać również wystawę rzeźb, która powstała w ramach Międzynarodowego Pleneru Ekspresji Twórczej Malarstwa i Rzeźby Puszcza Kozienicka.

 

 

Dla wszystkich, którzy zdecydowali się pozostać kilka dni w naszej miejscowości mamy również coś dla ciała. Tuż za skwerem znajduje się kompleks boisk Orlik 2012, kort tenisowy oraz siłownia zewnętrzna. W tym miejscu możemy również rozpocząć swoją wędrówkę pieszą „Szlakiem Garbackich Willi”. Już kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się Willa Nadleśnictwa. Wybudowana została w 1926 roku jako siedziba nadleśniczego. Jest to jedna z najokazalszych, drewnianych willi Garbatki. W swojej zasadniczej części, jest dużym, piętrowym budynkiem na planie krzyża. Nietuzinkowa architektura, usytuowanie na zboczu wzniesienia oraz otoczenie licznych drzew, czyni z willi wdzięczny obiekt do fotografowania. Szczególnie godne uwagi są finezyjnie wykonane, okienne detale architektoniczne a także bogato zdobione kominy. Do końca 1972 roku, budynek był siedzibą Nadleśnictwa Zwoleń.

 

 

Garbatka-Letnisko to nie tylko zwiedzanie. To również miejsce, gdzie każdy może pospacerować po Puszczy Kozienickiej, gdzie drzewostany sosnowe mają specyficzną aurę, zapach i świeżość powietrza. W upalne dni zapewniają kojący cień zimą zachwycają zielenią.  Wędrując po puszczy poruszać się będziesz wzdłuż doliny Krypianki, która meandrując i tworząc liczne wysepki płynie malowniczym wąwozem o długości ok 300 metrów. Z dna doliny wypływają liczne źródełka.

 

 

Dla tych, którzy chcą jednak zażyć chłodnej kąpieli w sercu puszczy zapraszamy na teren Ośrodka Wypoczynkowego Polanka. W tym miejscu pod czujnym okiem ratownika skorzystasz ze zbiornika wodnego. Tuż obok znajduje się również boisko do piłki siatkowej oraz mini plac zabaw dla dzieci.

 

 

Jeśli jednak lubisz długie spacery lub zamierzasz poruszać się również rowerem to zachęcamy do dowiedzenia ścieżki przyrodniczo-krajobrazowej Krępiec. Wędrówka tym szlakiem pozwoli ci podziwiać uroki tutejszego krajobrazu, poznasz bogactwo siedlisk przyrodniczych a być może doświadczyć bliskiego spotkania żyjących tu zwierząt.

 

Trasa ścieżki tworzy pętlę o długości 6 km

i jest podzielona na 7 przystanków tematycznych.

Projekt Alpaka

Jeśli zdecydowaliście się pozostać choć dłużej w naszej Garbatce lub poznaliście jej walory turystyczne mamy dla was miłą niespodziankę. Kilka tygodni temu na terenie naszej miejscowości powstał wyjątkowy projekt – Projekt ALPAKA.

 

 fot.Tomasz Karczewski

Aneta miłośniczka zwierząt i natury, coach, absolwentka pedagogiki specjalnej, licznych kursów i szkoleń psychoterapeutycznych oraz coachingowych, pracująca wiele lat w HR w korporacjach, przekonana, że nadszedł już czas, by dogonić marzenia postanowiła porzuć wielkomiejskie zajęcia i pracę. W ten właśnie sposób do naszej małej miejscowości trafiło cztery cudowne alpaki.

– Po siedemnastu latach zrezygnowałam z pracy w korporacji. Wróciłam na wieś i wspólnie z partnerem założyłam Projekt Alpaka. Ukończyłam kurs z alpakoterapii. Korzystam z wykształcenia w zakresie pedagogiki specjalnej i psychoterapii oraz z doświadczeń hr-owych, coachingowych, jak też tych zdobytych przy organizacji eventów edukacyjnych. – opowiada o swojej życiowej decyzji właścicielka Aneta Wróbel

 

  fot.Tomasz Karczewski

– Nasze cztery Alpa Chłopaki – Gutek, Tadzik, Gniewko i Tofik żyją w zgodzie z psami, kotami, kurami i królikami w miejscowości Garbatka-Letnisko położonej w otulinie Puszczy Kozienickiej. Uczymy się siebie nawzajem i rozwijamy nasz projekt – miejsce wypoczynku i rekreacji. Miejsce, w którym czas płynie wolniej, baterie ładują się szybciej, a endorfiny przeszywają na wskroś. Zapraszamy od wtorku do niedzieli na spotkania z naszymi alpakami a dla tych, którzy chcą spędzić dłuższą chwilę u nas – na ognisko. Więcej informacji można uzyskać na stronie Pojektalpaka.pl – dodaje Pani Aneta

Wizyta w Garbatce-Letnisku zapewne na długo zapadnie wam w pamięci. Od spacerów po puszczy, kąpieli na „Polance” czy spotkania z alpakami. Garbatka-Letnisko zaprasza wszystkich, którzy cenią sobie swobodę poruszania, wolność, wypoczynek na łonie natury. Zapraszamy już dziś!