Ryszard Szurkowski urodził się 12 stycznia 1946 r. w Świebodowie k. Milcza na Dolnym Śląsku – najwybitniejszy kolarz szosowy, mistrz Wyścigów Pokoju, olimpijczyk, Laureat Nagrody Fair Play przyznawanej przez UNESCO, mistrz Świata amatorów. Dwukrotnie wygrał plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski w 1971 i 1973 r., w latach 1984-88 z powodzeniem pełnił funkcję trenera kadry narodowej kolarzy szosowych. Po zakończeniu kariery zawodowej i trenerskiej został działaczem i menedżerem sportowym. Posłem na Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1985-1989). W 1998 roku Ryszard Szurkowski został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W latach 2010-2011 był Prezesem Polskiego Związku Kolarskiego.
Początki sportowej kariery Ryszarda Szurkowskiego łączą się z Garbatką, gdzie mieszkał w 1966 r. przez pół roku skoszarowany jako żołnierz jednostki z Tarnowskich Gór w wagonach kolejowych blisko torów przy Stacji Garbatka (zajmował się budową i naprawą trakcji PKP). Podczas pobytu w Garbatce przejechał około 10 000 km. Na rowerze odwiedził Puławy, Kazimierz Dolny, Dęblin, Czarnolas. Wyjeżdżał na wyścigi odbywające się na Kielecczyźnie. Dobrze zapamiętał sobie trasę Warszawa – Tarnobrzeg, przebiegającą przez Garbatkę i ulicę Jana Kochanowskiego, trasę Garbatka-Warka i Garbatka-Radom. Najsłynniejszy kolarz sam przyznaje, że gdyby nie Garbatka to nie wiadomo jak potoczyłby się jego przyszłe losy i czy wiązałby się z kolarstwem. Ryszard Szurkowski nawiązał w tejże gminie przyjaźnie i znajomości z wieloma mieszkańcami, które przetrwały do dziś.
Materiał archiwalny z uroczystości nadania Ryszardowi Szurkowskiemu Honorowego Obywatelstwa. Źródło: TV Nasz Powiat / https://www.youtube.com/watch?v=WAsZYVDCP9E